Noppeid Bluetoothist

Uue juhtmeta sidepidamise tehnoloogiana lõikab Bluetooth (edaspidi BT) läbi juhtmed, mis digitaalseadmeid siiani aheldasid. Odaval, väikese leviraadiusega raadioühendusel põhinev BT on võimeline ühendama omavahel paljusid erinevat tüüpi digitaalseadmeid ilma ainsagi juhtmeta. Seda mobiilsus ju lõpuks tähendabki. 
Ühenduse loomiseks peavad kaks BT-liidesega seadet vaid sattuma teineteisest 10 meetri kaugusele. Ning kuna BT kasutab raadiosidet, ei ole suhtlemiseks isegi silmsideühendust vaja. 
BT on juba muutunud ülemaailmseks de facto juhtmeta ühenduse standardiks. Tulevikus lisatakse BT tõenäoliselt kümnete miljonite mobiiltelefonide, laua- ja sülearvutite ja terve rea muude elektroonikaseadmete standardvarustusse. 
Võimalused, mida BT meile juhtmeta ühenduse vallas pakub, on praktiliselt piiramatud. Lisaks võib BT tänu raadiosageduse globaalsele kättesaadavusele pakkuda kiiret ja turvalist juurdepääsu juhtmeta ühendusele kõikjal maailmas. Seda potentsiaali arvestades pole ime, kui BT’ist saab üks kõigi aegade kiireimat rakendust leidev tehnoloogia. 
Esmalt astub BT erinevaid digitaalseadmeid ühendavate juhtmete asemele. Kujutle peakomplekti, mis ei nõua mobiiltelefoniga ühendamiseks juhtmeid – kõned edastatakse juhtmeta kõrvaklappi. Samuti annab BT sulle võimaluse sirvida oma sülearvutiga internetti sellal, kui sinu telefon lebab kotis, või vahetada ladusalt kalendrisündmusi, kontaktaadresse või muud infot oma kolleegidega – ilma ainsagi juhtmeta. 
BT-tehnoloogia on juhtivate arvuti- ja telekommunikatsioonifirmade ühistöö vili. 


BTi kasutusvõimalused on laialdased 
· Käed-vabad süsteem telefonile – kõrvaklapp-mikrofon ilma juhtmeteta 
· Mobiiltelefonid on BTi abil ühenduslüliks maailmaga, telefoni kaudu läbi arvuti tekitatakse ühendus internetti. 
· Kasutades BTi on võimalik ühendada omavahel telefone, arvuteid, printereid, skännereid, fakse jne. ilma kaabliteta. 
· Digitaalsest fotoaparaadist saab saata pildid sülearvutisse või pihuarvutisse ilma kaabliteta või otse kaamerast GSM telefoni kaudu E-kirjaga 
· BT tehnoloogia võimaldab ka LAN (lokaalse arvutivõrgu) ühendust ilma juhtmeteta. Sel juhul kiirus on küll aeglasem, kui WLAN tehnoloogial, kuid väikefirmas on see piisav. 
· Pihuarvutit saab sünkroniseerida tööjaamaga või mobiiltelefoniga ilma kaablita ning ka ühendus Internetti on ilma kaablita (GSMi kaudu) 
· BT AccessPoint on keskuseks, mille kaudu saad oma sülearvutiga püsiühenduse näiteks ADSLiga 


Nime sai ta (BT) samanimelise viikingi järgi, mis iseenesest ei oma suuremat tähtsust. Tähtis on aga, et see on tehnoloogia, mis võimaldab lihtsalt, kiiresti ning absoluutselt juhtmetevabalt ühendada omavahel mitmesuguseid seadmeid nagu näiteks mobiiltelefonid, laua- ja sülearvuteid jne. See kõik toimub reaalajas raadioühenduse abil, mis tagab ka andmete kaitstuse ning kooskõlalisuse. 
Tegemist on iseenesest väikese mikrokiibiga, mis suhtleb sarnaste kiipidega ülemaailmselt vabaks kasutamiseks mõeldud lainealal (2,4 GHz). Raadius, mis oleneb võimsustasemest ulatub 10 kuni 100 meetrini. Igal BT vastuvõtjal on oma aadress ehk ID ning samas saab igale vastuvõtjale selgeks teha, milliste teiste sarnaste mikroskeemidega ta suhelda võib. 
Samas muudab seade sekundi jooksul umbes 1600 korda sagedust, mis teeb infovahetuse turvaliseks ning vältides sattumist samale sagedusele mõne teise samal lainepikkusel töötava seadmega. BT võtab kõige selle juures väga vähe energiat. 
Tuleks ka meeles pidada, et tõsisemalt hakkas BT levima alles 2001 aastal millal esimesed tootjad varustasid oma seadmed BT-ga. See annab märku, et asjal on veel suur potentsiaal. 



BT tehnoloogia on universaalne st. erinevate tootjate seadmed on omavahel ühilduvad. 
On levinud vale arusaam, et näit. Nokia telefoniga (millel on BT liides) peab kokku sobima ilmtingimata Nokia BT liidesega juhtmevaba peakomplekt. See ei ole nii. 
BT pea- ja autokomplektid peaksid sobima sõltuvalt tootjast (firmanimest seadmel) kõigi turul olevate mobiiltelefonidega millel on sisseehitatud BT liides. 

Seda, kas Sinu telefon toetab BT ühendust (st. kas sellel on sisseehitatud BT liides), vaata oma telefoni kasutusjuhendist. 
BT seadmete töölerakendamiseks on esimese asjana vaja läbiviia sidumine (paaritamine). Kuidas see käib on kirjas juba konkreetse seadme (pea- või autokomplekt) kasutusjuhendis. 

Järjest enam ja odavamaid mobiiltelefone toodetakse juba BT toega. Kui varem oli see kättesaadav vaid kallima äriklassi telefonil, siis tänapäeval toodetakse juba ka keskklassi mudelitele. Ilmselt tulevikus laieneb valik veelgi, sest alternatiivset tehnoloogiat mis oleks nõnda levinud, ei ole silmapiiril näha. 

 

Telemargi BT tooted